AWARDS

The Winners:

Edition 2018
FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING – UBI BANCA
Iscelitel (Secret Ingredient) di Gjorce Stavreski (Macedonia, Grecia 2017)
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 
Bába z ledu (Ice Mother) di Bohdan Sláma (Repubblica Ceca, Slovacchia, Francia 2017)
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING
Apostasy di Daniel Kokotajlo (Gran Bretagna 2017)

FIRST AWARD BEST DOC CGIL BERGAMO - CLOSE-UP SECION
Die dritte Option (The Third Option) di Thomas Fürhapter (Austria 2017)
PREMIO DELLA GIURIA CGIL - CLOSE-UP SECTION
Mzis Qalaqi (City of the Sun) di Rati Oneli (Georgia, Paesi Bassi, Qatar, USA 2017)

Edition 2017
FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING – BANCA POPOLARE DI BERGAMO
Toril di Laurent Teyssier (Francia 2016)
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING
Jätten/The Giant di Johannes Nyholm (Svezia, Danimarca 2016)
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING
Voir du pays/The Stopover di Delphine e Muriel Coulin (Francia, Grecia 2016)

CLOSE-UP SECTION / FIRST AWARD BEST DOC CGIL BERGAMO
El charro de Toluquilla/The Charro of Toluquilla di José Villalobos Romero (Messico 2016)
Ex aequo
Als Paul über das Meer kam/When Paul Came over the Sea di Jakob Preuss (Germania 2017)

Edition 2016

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2016 / BANCA POPOLARE DI BERGAMO
Enklava/Enclave by Goran Radovanović, Serbia, Germany, 2015, 92'
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2016
Domácí péče/Home Care by Slávek Horák, Czech Republic, Slovakia, 2015, 92’
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2016
2 yötä aamuun/2 Nights Till Morning by Mikko Kuparinen, Finland, Lithuania, 2015, 85'

Edition 2015

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2015 / BANCA POPOLARE DI BERGAMO
Utóélet - Afterlife - Dopo la vita by Virág Zomborácz, Hungary 2014, 95’
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2015
Anderswo - Anywhere Else - In un altro luogo by Ester Amrami, Germany 2014, 87’
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2015
Loreak - Flowers – Fiori by Jon Garaño and José Mari Goenaga, Spain 2014, 99’

 

Edition 2014

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2014
Silmäterä - The Princess of Egypt - La principessa d’Egitto by Jan Forsström (Finland 2013, 89’)
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2014
Leave to Remain - Permesso di soggiorno by Bruce Goodison (UK 2013, 89’)
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2014
Wolf – Lupo by Jim Taihuttu, Netherlands 2013, 122’
 

Edition 2013

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2013
Schuld sind immer die Anderen - Shifting the Blame - La colpa è sempre degli altri by Lars-Gunnar Lotz (Germany 2012, 93')
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2013
Rock ba'kasba - Rock the Casbah by Yariv Horowitz (Israel/France 2012, 93’)
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2013
Lycka till och ta hand om varandra - Good Luck. And Take Care of Each Other - Buona fortuna e abbiate cura di voi by Jens Sjögren (Sweden 2012, 100’)
 

Edition 2012

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2012
Americano by Mathieu Demy (France 2011, 105’)
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2012
Las acacias by Pablo Giorgelli (Argentine/Spain 2011, 82')
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2012
En ville by Valérie Mréjen e Bertrand Schefer (France 2011, 75’)
 

Edition 2011

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2011
Handlarz Cudów / Miracle Seller by Boleslaw Pawica, Jaroslaw Szoda (Poland/Sweden 2009, 106 ')
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2011
Das Lied to mir / The Day I Was Not Born by Florian Cossen (Germany/Argentine 2010, 94')
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2011
Sulla strada di casa - On the Way Home by Emiliano Corapi (Italy 2011, 83')

 

 Edition 2010

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING 2010
Thomas by Miika Soini (Finland 2008, 73')
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING 2010
La Piccola A/ Little A by Salvatore D'Alia and Giuliano Ricci (Italy 2009, 80')
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING 2010
Kenjac/ Donkey/ Somaro by Antonio Nuić (Croatia/Bosnia Herzgovina/UK/Serbia 2009, 90')
 

Edition 2009

FIRST AWARD BERGAMO FILM MEETING
Cordero de Dios (Agnello di Dio) by Lucia Cedron (Argentine/France 2008, 90')
SECOND AWARD BERGAMO FILM MEETING
Planet Carlos by Andreas Kannengiesser (Germany 2008, 88')
THIRD AWARD BERGAMO FILM MEETING
Weltstadt (Metropoli) by Christian Klandt (Germany 2008, 104')
and
Cealalta Irina (L'altra Irina) by Andrej Gruznsnicki (Romania, 2008)
 

Edition 2008

GOLDEN ROSA CAMUNA
Miehen työ (Un lavoro da uomo) by Aleksi Salmenpera (Finland 2007, 100')
SILVER ROSA CAMUNA
Goodnight Irene (Buonanotte Irene) by Paolo Marinou-Blanco (Portugal 2007, 100')
BRONZE ROSA CAMUNA EX AEQUO
Tajnosti (Segreti) by Alice Nellis (Czech Republic 2007, 93')
and
Przebacz (Perdono) by Marek Stracharski (Poland 2006, 89')


Edition 2007

GOLDEN ROSA CAMUNA
Vidange perdue (Vuoti a perdere) by Geoffrey Enthoven (Belgium 2006, 88')
SILVER ROSA CAMUNA
Trešeta (Tressette – Storia di un'isola) by Dražen Žarkovic e Pavo Marinkovic (Croatia 2006, 85')
BRONZE ROSA CAMUNA
Sve džaba (Tutto gratis) by Antonio Nuic (Croatia/Bosnia/Serbia 2006, 94')
 

Edition 2006

GOLDEN ROSA CAMUNA
E l'aura fai son vir (Il vento fa il suo giro) by Giorgio Diritti (Italy 2005, 110')
SILVER ROSA CAMUNA
Otkradnati ochi (Occhi rubati) by Radoslav Spassov (Bulgaria/Turkey 2005, 106')
BRONZE ROSA CAMUNA
Príbehy obycejného sílenství (Sottosopra) by Petr Zelenka (Czech Republic/Germany/Slovakia 2005, 107')
 

Edition 2005

GOLDEN ROSA CAMUNA
L'estate di mio fratello by Pietro Reggiani (Italy 2004, 80')
SILVER ROSA CAMUNA
Donau, Dunaj, Duna, Dunav, Dunarea by Goran Rebic (Austria 2003, 90')
BRONZE ROSA CAMUNA
The Definition of Insanity by Frank Matter and Robert Margolis (Switzerland/USA 2004, 86')
 

Edition 2004

GOLDEN ROSA CAMUNA
Massa'ot James Be'ertz Hakodesh (Il viaggio di James a Gerusalemme) by Ra'anan Alexandrowicz (Israel 2002, 87')
SILVER ROSA CAMUNA
La spettatrice by Paolo Franchi (Italy 2003, 98')
BRONZE ROSA CAMUNA
Mein Erstes Wunder (Il mio primo miracolo) by Anne Wild (Germany 2002, 90')
 

Edition 2003

GOLDEN ROSA CAMUNA
Mê Thao, Thoi vang bong (Mê Thao, ci fu un tempo) by Viet Linh (Vietnam 2002, 108')
SILVER ROSA CAMUNA
Sur le bout des doigts (Sulla punta delle dita) by Yves Angelo (France 2002, 88')
BRONZE ROSA CAMUNA
Wesh Wesh - Qu'est-ce qui se passe? (Wesh esh - Come va?) by Rabah Ameur-Zaïmeche (France 2002, 83')


Edition 2002

GOLDEN ROSA CAMUNA
H3 by Les Blair (Ireland 2001, 87')
SILVER ROSA CAMUNA
Torzok by Arpad Sopsits (Hungary 2001, 98')
BRONZE ROSA CAMUNA
Les beaux lendemains de Teheran by Reza Khatibi (France/Iran 2001, 100')
 

Edition 2001

GOLDEN ROSA CAMUNA
Dubbel-8 by Daniel Fridell (Sweden 2000, 88')
SILVER ROSA CAMUNA
Mayis sikintisi by Nuri Bilge Ceylan (Turkey 200, 130')
BRONZE ROSA CAMUNA
Lise et André by Denis Dercourt (France 2000, 87')
 

Edition 2000

GOLDEN ROSA CAMUNA
Otomo by Frieder Schlaich (Germany 1999, 85')
SILVER ROSA CAMUNA
The Shade by Raphael Nadjari (USA 1999, 83')
BRONZE ROSA CAMUNA ex-aequo:
Het Paradijs by Maarten Treurniet (The Netherlands 1999, 75')
and
Ene Bene by Alice Nellis (Czech Republic 2000, 104')
 

Edition 1999

GOLDEN ROSA CAMUNA
La primera noche de mi vida (La prima notte della mia vita) by Miguel Albaladejo (Spain 1998, 84')
SILVER ROSA CAMUNA
Natsu jikan no otonatachi (Adulti d'estate) by Nakashima Tetsuya (Japan 1997, 73')
BRONZE ROSA CAMUNA
Rosie by Patrice Toye (Belgium 1998, 97')
 

Edition 1998

GOLDEN ROSA CAMUNA
Knoflikari (Bottonieri) by Petr Zelenka (Czech Republic 1997, 102')
SILVER ROSA CAMUNA
De Verstekeling (Il clandestino) by Ben van Lieshout (Uzbekistan/The Netherlands 1997, 90')
BRONZE ROSA CAMUNA
Ai xuoi Van Ly (Il lungo viaggio) by Le Hoang (Vietnam 1997, 90')
 

Edition 1997

GOLDEN ROSA CAMUNA
Mi Mou Aptou by Dimitrios Yatzouzakis (Greece 1996, 96')
SILVER ROSA CAMUNA
Caught by Robert M. Young (USA 1996, 98')
BRONZE ROSA CAMUNA
Essaïda by Mohamed Zran (Tunisia 1996, 100')
 

Edition 1996

GOLDEN ROSA CAMUNA
Terra estrangeira by Walter Salles e Daniela Thomas (Brazil 1995, 100')
SILVER ROSA CAMUNA
Hola, ¿estás sola? by Icíar Bollaín (Spain 1995, 90')
BRONZE ROSA CAMUNA
Ligzda by Aivars Freimanis (Latvia 1995, 135')
 

Edition 1995

GOLDEN ROSA CAMUNA
Zir e darakhtan è zeyton (Sotto gli ulivi) by Abbas Kiarostami (Iran 1994, 103')
SILVER ROSA CAMUNA
Koziat rog (Il corno del capro) by Nikolai Volev (Bulgaria 1994, 89')
BRONZE ROSA CAMUNA
Swaham (Destino) by Shaji N. Karun (India 1994, 141')
 

Edition 1994

GOLDEN ROSA CAMUNA
Pas très catholique by Tonie Marshall (France 1993, 100')
SILVER ROSA CAMUNA
Woyzeck by János Szász (Hungary 1993, 93')
BRONZE ROSA CAMUNA
Tangotango by Frans Buyens (Belgium 1993, 81')
 

Edition 1993

GOLDEN ROSA CAMUNA
De Noordernlingen (Gente del Nord) by Alex Van Warmerdam (The Netherlands 1992, 108')
SILVER ROSA CAMUNA
Langer Gang (Lungo corridoio) by Yilmaz Arslan (Germany 1992, 80')
BRONZE ROSA CAMUNA
El lado oscuro del corazón by Eliseo Subiela (Argentina 1992, 127')
 

Edition 1992

GOLDEN ROSA CAMUNA
Phanouropitta (La torta di San Fanurio) by Dimitrios Yatzouzakis (Greece 1991, 62')
SILVER ROSA CAMUNA
Vörös vurstli (Kermesse rossa) by György Molnár (Hungary 1991, 83')
BRONZE ROSA CAMUNA
Wadeck's Mother's Friend's Son (Il figlio dell'amico della madre di Wadeck) by Arnold Barkus (USA 1992, 95')
MENZIONE SPECIALE A
La guerre sans nom by Bertrand Tavernier (France 1991, 240')
 

Edition 1991

GOLDEN ROSA CAMUNA
Der Tangospieler (Il suonatore di tango) by Roland Gräf (Germany 1990, 95')
SILVER ROSA CAMUNA
Camdan Kalp (Un cuore di vetro) by Fehmi Yasar (Turkey 1990, 100')
BRONZE ROSA CAMUNA
La vie des morts by Arnaud Desplechin (France 1990, 54')
 

Edition 1990

GOLDEN ROSA CAMUNA
The Plot Against Harry by Michael Roemer (USA 1969, 81')
SILVER ROSA CAMUNA
December Bride by Thaddeus O'Sullivan (Ireland 1990, 90')
BRONZE ROSA CAMUNA Ex-aequo
Piravi (La nascita) by Shaji N. Karun (India 1988, 110')
and
Céllövölde (Tiro a segno) by Árpád Sopsits (Hungary 1990, 87')
and
Gorod Zero (Città zero) by Karen Shakhnazarov (USSR 1989, 102')
 

Edition 1989

GOLDEN ROSA CAMUNA
Georgette Meunier by Tania Stocklin and Cyrille Rey-Coquais (Switzerland 1989, 75')
SILVER ROSA CAMUNA
La salle de bain by John Lvoff (France 1989, 91')
BRONZE ROSA CAMUNA Ex-aequo
Mielött befejezi röptét a denevér (Prima che il pipistrello compia il suo volo) by Péter Timár (Hungary 1989, 94')
and
Classified People by Jolande Zauberman (France 1987, 60')
 

Edition 1988

GOLDEN ROSA CAMUNA
Sommer by Philip Gröning (Western Germany 1986, 105')
SILVER ROSA CAMUNA
Sarikat sayfeya (Furti d'estate) by Yousry Nasrallah (Egypt 1988, 92')
BRONZE ROSA CAMUNA Ex-aequo
Alouette, je te plumerai by Pierre Zucca (France 1987, 98')
and
Bell diamond by Jon Jost (USA 1987, 96')
and
Karhozat (Perdizione) by Béla Tarr (Hungary 1987, 116')
 

Edition 1987

GOLDEN ROSA CAMUNA
Yeelen (Luce) by Souleymane Cissé (Malì 1987, 105')
SILVER ROSA CAMUNA
A Month in the Country by Pat O'Connor (UK 1987, 96')
BRONZE ROSA CAMUNA Ex-aequo
Falfúró (Il trapanatore di muri) by György Szomjas (Hungary 1986, 96')
and
A nagy generáció (La grande generazione) by Ferenc András (Hungary 1986, 109')

N.B. Before 1987 Bergamo Film Meeting was an uncompetitive exhibition.